eKabaret.pl - kabarety i skecze online!
Wszystko (2857)   Kabarety (319)   Spektakle (1129)   Koncerty (1061)  
 
szukaj wydarzeń
Bilety na Bang2 (standup)
Zapomniane hasło? Przypomnij je sobie klikając tutaj!

Książka "Historia Polskiego Kabaretu" już w sprzedaży!

Książka
Wyświetleń: 1060
16 października 2014
brak danych
Od Zielonego Balonika do Mumio. Między laboratorium artystycznym a towarzyską biesiadą. Od kabaretu literackiego do rewii. Po radio i telewizję. Książka Izoldy Kiec to pierwsza biografia polskiego kabaretu. Jest to historia śmiechu, żartu i ironii, przedstawiona jak opowieść podsłuchana w jednej z zadymionych i ciasnych kawiarni. Rozpoczyna się od ciastek o dźwięcznych imionach Carmen i Flirt, "kompleksu skorupki" i pewnego balonika. Dalej jest tylko ciekawiej, a zabawne anegdoty sprawiają, że humor książki staje się najlepszym towarzyszem kabaretowych spektakli. Jest to bowiem historia pełna uroku, ciepła i wspomnień. Izolda Kiec w sposób finezyjny pisze o jednej z najpopularniejszych form rozrywki bo, jak mówi Władysław Sikora "Sztuka kabaretowa, to sztuka uwodzenia publiczności".
HISTORIA POLSKIEGO KABARETU
IZOLDA KIEC
PREMIERA: 8.10.2014 


Książkę poleca Artur Andrus : 
 "Proszę przeczytać, a potem wyobrazić sobie, że ci ludzie nigdy się w naszym kraju nie pojawili, te zespoły, miejsca, skecze, monologi i piosenki nigdy nie powstały. Co by zostało? Smutek, żal, rozpacz, nadęcie i drętwota. Ta książka przyda się również artystom kabaretowym. Tym młodszym, żeby wiedzieli, że to nie od nich się wszystko zaczęło i tym starszym, żeby sobie nie myśleli, że na nich się wszystko skończyło."
Autorka przedstawia twórców kabaretu, prezentuje zmiany, jakie dokonują się w nim i przez Wielką Reformę prowadzi ku jego nowym formom. 
"Cabaretiasis okazało się nie tylko przelotną modą epoki. Było czymś więcej: stylem życia. Wszystkich złaknionych wesołego towarzystwa, literatury odartej z patosu, piosenek odkrywających zakamarki codzienności". 
"Wirus rozprzestrzenia się błyskawicznie i przybiera rozmaite, czasem trudne do natychmiastowego zdiagnozowania formy. Cabaretiasis, szczególna epidemia ujawniona po raz kolejny w organizmie wesołej kawiarnianej Muzy, dokładnie po stu latach od rozpoznania pierwszej, zawdzięczającej swą nazwę nie byle komu, bo doktorowi nauk medycznych: Tadeuszowi Żeleńskiemu, skutkuje niezwykłym zainteresowaniem wśród rozmaitej proweniencji i filozofii komediantów oraz pisarzy, zawodowców oraz amatorów, wśród  najszerszych kręgów odbiorców i wśród producentów kultury."


Historia polskiego kabaretu to perełka edytorska ? pięknie ilustrowana, wzbogacona archiwalnymi fotografiami, drzewem genealogicznym i dowcipnymi grafikami, dostarczy wiele radości podczas lektury.

O autorce:
Izolda Kiec - literaturoznawczyni, teatrolożka, kulturoznawczyni. Zatrudniona w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie; w Poznaniu prowadzi własną Fundację Instytut Kultury Popularnej. Zajmuje się źródłami i tradycją oraz metodologią badań kultury popularnej, poezją kobiecą i współczesnym teatrem. Chętnie sięga do feministycznych sposobów czytania kultury. Między innymi jest autorką monografii Zuzanny Ginczanki, Haliny Poświatowskiej i Agnieszki Osieckiej. W 2013 roku opublikowała książkę poświęconą śpiewającym kobietom: W szarej sukience? Autorki i wokalistki w poszukiwaniu tożsamości.

Komentarze do Książka "Historia Polskiego Kabaretu" już w sprzedaży!...
Teresa Werner - Nowy Sącz
Info: 23 października 2020, godz. 18:00 w Aula Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej
Węgierskie czardasze i tańce - Wrocław
Info: 23 października 2020, godz. 19:00 w Scena Kamienica
Kabaret Paranienormalni - Wrocław
Info: 23 października 2020, godz. 20:00 w Sala Koncertowa Radia Wrocław
Andrzej Poniedzielski - Szczawno-Zdrój
Info: 23 października 2020, godz. 19:00 w Teatr Zdrojowy
Piotr Bukartyk - Kostrzyn Nad Odrą
Info: 23 października 2020, godz. 19:00 w Sala Widowiskowa Kręgielnia
Piotr Zola Szulowski - Przecław k/Szczecina
Info: 23 października 2020, godz. 20:00 w Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Przecławiu
Czworo do poprawki - Warszawa
Info: 23 października 2020, godz. 19:00 w Garnizon Sztuki
Koncert Chopinowski - Warszawa
Info: 23 października 2020, godz. 19:00 w Sala Koncertowa Fryderyk
Maciej Maleńczuk - Toruń
Info: 23 października 2020, godz. 19:00 w Dwór Artusa
Izba (nie) przyjęć - Katowice
Info: 23 października 2020, godz. 19:00 w Teatr Żelazny
Kabaret Moralnego Niepokoju - Wołomin
Info: 23 października 2020, godz. 18:00 w Kino Kultura
Kabaret Moralnego Niepokoju - Wołomin
Info: 23 października 2020, godz. 20:30 w Kino Kultura
26. Komeda Jazz Festival - Słupsk
Info: 23 października 2020, godz. 19:00 w Polska Filharmonia "Sinfonia Baltica" im. Wojciecha Kilara

! N !